Zirkonyum Kaplama

Estetik zirkonyum diş kaplama
Estetik zirkonyum diş kaplama

Estetik diş kaplama malzemesi olarak kullanılan zirkonyum, son yıllarda uygulama alanına giderek artan bir diş tedavi malzemesi olmuştur. Bu yazıda zirkonyum kaplama ile ilgili merak edilen önemli konuları sizler için bu konunun uzmanı diş ekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Zirkonyum kaplama mı, porselen diş kaplama mı tercih edilmeli. Lamine diş mi, zirkonyum diş mi daha dayanıklı, zirkonyum diş fiyatları ne kadar  diye sorduk. aldığımız yanıtları size aktarmadan önce Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya verdiği bilgiler için teşekkür eder çalışmalarında başarılarının devamını dileriz. İstanbul Küçükçekmece diş kliniğinin de kurucusu olan Kızılkaya dijital diş hekimliği ve implant konularında da bizlere bilgiler vermişti.

Zirkonyum Diş Nedir?

Aslen zirkonyum oksit olan bu maddenin dayanıklılığı oldukça yüksektir ve diş hekimliğinde kullanımı ileri teknolojiler sayesinde olmuştur. Zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan diş kaplamalarının ağız dokuları ile uyumu mükemmeldir ve alerjik bir bulguya şu ana kadar rastlanmamıştır.

Isıya karşı yalıtımlıdır. İletken özelliği yoktur.Diş Hekimliğinde zirkonyum alt yapı üzerine uygulanan seramik materyallerle doğal diş görünümü kazandırılır.

Zirkonyum dayanıklı olduklarından arka grup dişlerde ve köprü yapımında rahatlıkla kullanılırlar.Ön grup implant vakalarında abutment olarak kullanımı yaygındır. Abutment Cad-Cam sistemi denilen bilgisayar destekli diş yapımında kullanılan temel materyallerdendir.

Cad-Cam sistemi

Diş etine kolay adapte olabilme özelliklerinden dolayı diş etinden bakteri sızıntısını minumuma indirger. Zirkonyum porselenler ile dişeti uyumunun bozulmadan uzun süre kullanmanız için çok ideal fırçalama ve diş ipi ya da köprü altı fırçaları kullanmanız gerekir.

zirkonyum kaplama ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de zirkonyum kaplama ne kadar fiyat ile uygulanıyor sorusu. Zirkonyum diş fiyatlarıyazısında bir zirkonyum kaplama fiyatının ne kadar olduğunu belirtmiştik.
zirkonyum kaplama videosu izlemek isteyenler için

Zirkonyum Kaplama Aşamaları

Diş kesimi yapılır

Geçici diş uygulanır.

Ölçü diş teknistenine gider.

Diş bilgisayarda tasarlanır.

Kazıma makinasında kazınır

Sinter fırınına girer

Üzerinin estetik kaplaması uygulanır