ZİRKONYUM KAPLAMA

Estetik zirkonyum diş kaplama
Estetik zirkonyum diş kaplama

Estetik diş kaplama malzemesi olarak kullanılan zirkonyum, son yıllarda uygulama alanına giderek artan bir diş tedavi malzemesi olmuştur. Bu yazıda zirkonyum kaplama ile ilgili merak edilen önemli konuları sizler için bu konunun uzmanı diş ekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk.

Zirkonyum kaplama mı, porselen diş kaplama mı tercih edilmeli.

Lamine diş mi, zirkonyum diş mi daha dayanıklı, zirkonyum diş fiyatları ne kadar  diye sorduk. aldığımız yanıtları size aktarmadan önce Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya verdiği bilgiler için teşekkür eder çalışmalarında başarılarının devamını dileriz. İstanbul Küçükçekmece diş kliniğinin de kurucusu olan Kızılkaya dijital diş hekimliği ve implant konularında da bizlere bilgiler vermişti.

Zirkonyum Diş Nedir?

Aslen zirkonyum oksit olan bu maddenin dayanıklılığı oldukça yüksektir ve diş hekimliğinde kullanımı ileri teknolojiler sayesinde olmuştur. Zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan diş kaplamalarının ağız dokuları ile uyumu mükemmeldir ve alerjik bir bulguya şu ana kadar rastlanmamıştır.

Isıya karşı yalıtımlıdır. İletken özelliği yoktur.Diş Hekimliğinde zirkonyum alt yapı üzerine uygulanan seramik materyallerle doğal diş görünümü kazandırılır.

Zirkonyum dayanıklı olduklarından arka grup dişlerde ve köprü yapımında rahatlıkla kullanılırlar.Ön grup implant vakalarında abutment olarak kullanımı yaygındır. Abutment Cad-Cam sistemi denilen bilgisayar destekli diş yapımında kullanılan temel materyallerdendir.

Zirkonyum Diş Kaplama Neden Tercih Edilir?

Son yıllarda zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan diş kaplama ve diş köprülerinin artması boşuna değil. Bir çok önemli avantajı olan zirkonyum kaplama ile ilgili bilgi vermeye devam edelim. Öncelikle alternatifi olan metal porselen diş kaplamaya göre Daha estetik görünümde olduğunu zaten biliyoruz. Daha az diş kesimi gerektirmesi de zirkonyum kaplamaların önemli bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Metal üzerini kapatmak için opak malzeme kullanımı gerekmez. Bu sayede daha az diş keserek kaplama yapılması mümkün olur. Her ne kadar lamina diş kaplama kadar az kesilmese de metal içeren porselen diş kaplamalardan daha az diş keserek kaplamalar uygulanabilmektedir.

implant dis üzeri zirkonyum
implant diş üzeri zirkonyum kaplama

Diğer önemli bir özelliği ise biyolojik olarak vücut dokuları ile uyumlu olmasıdır. Zirkonyum ortopedi branşında da başarıyla kullanılan bir malzemedir. Tıpkı titanyum gibi vücut içerisine yerleştirildiğinde olağan üstü bir uyum sağlar. Diş üzerinde ve diş eti kenarında uygulanan zirkonyum kaplamalar da bu nedenle biyolojik uyumudur ve uzun yıllar sağlıklı yumuşak dokuların kalmasına olanak tanırlar. Oysa metal kullanılan Diş kaplama ve köprülerinde diş eti kenarında morarma, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması gibi olumsuz etkilerinin görüldüğü bilinmektedir. Bu bakımdan hem daha estetik hem de daha uzun Ömürlü kullanmak olanak vermesi zirkonyum diş kaplamaları plana çıkarmaktadır diye diş ekimi Sertaç Kızılkaya konuyla ilgili detaylı bilgileri web sayfasında da zirkonyum diş kaplama bölümünde anlatmaktadır.

Cad-Cam sistemi

Diş etine kolay adapte olabilme özelliklerinden dolayı diş etinden bakteri sızıntısını minumuma indirger. Zirkonyum porselenler ile dişeti uyumunun bozulmadan uzun süre kullanmanız için çok ideal fırçalama ve diş ipi ya da köprü altı fırçaları kullanmanız gerekir.

zirkonyum kaplama ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de zirkonyum kaplama ne kadar fiyat ile uygulanıyor sorusu. Zirkonyum diş fiyatları yazısında bir zirkonyum kaplama fiyatının ne kadar olduğunu belirtmiştik.
zirkonyum kaplama videosu izlemek isteyenler için

Zirkonyum Kaplama Aşamaları

  1. Diş kesimi yapılır
  2. Geçici diş uygulanır.
  3. Ölçü diş teknisyenine gider.
  4. Diş bilgisayarda tasarlanır.
  5. Kazıma makinasında kazınır
  6. Sinter fırınına girer
  7. Üzerinin estetik kaplaması uygulanır

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatı

Bir çok olumlu özelliği bulunan zirkonyum diş kaplamalar fiyat olarak ne kadar? Bir tane zirkonyum diş ücreti olarak hesaplanan zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgi verelim. Yapılacak diş kaplama sayısına göre fiyat belirlenir. Ön diş bölgesinde genellikle dört Veya oy sil Conium diş kaplama uygulanır. Eksik diş olan bölgelerde de bir adet eksik diş yerine onun önündeki ve arkasındaki dişler ile birlikte üç tane zirkonyum diş kaplama yapılması gerekir.

Zirkonyum diş fiyatı implant fiyatıyla karşılaştırıldığında daha uygun maliyetlidir. Yapım süresinin daha kısa olması ve çekim Bölgesinde kemik olmayan durumlarda da uygulanabilmesi bakımından üstünlük sağlar. Zirkonyum dişlerin yapım süreleri bir hafta olduğundan implantlara göre daha hızlı sonuç almak İsteyenlere uygun gelmektedir. Bir adet zirkonyum diş kaplama fiyatları genellikle 150 Euro ile 250 Euro arasında olmaktadır. Kullanılan malzeme zirkonyum olsada dişlerin hazırladığı ölçü ve zirkonyum un yapım kalitesi görüntü ve kullanım ömrünü etkilemektedir. Titiz bir çalışma yapıldığı nda fiyat yükselmektedir.