SİNÜS LİFTİNG NEDİR? FİYATLARI NE KADAR?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Adını belki duymuş olabilirsiniz. Ancak ne olduğu ile ilgili yeterli bilginiz yok ise bu yazıyı okuduktan sonra bilgi sahibi de olacaksınız. Hem de çok merak edilen sinüs lifting fiyatlarının ne kadar olduğu daha doğrusu nelerden etkilendiğini de öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle nedir sinüs lifting? Bu yazıda implant cerrahisi için son derece önemli bir konudan bahsedeceğim. Üst çenede arka bölgeler için implant diş yapımı söz konusu olduğunda kemik durumu daha da  önem kazanır. Bu bölgede kafatasımız içerisinde bulunan hava odacıların vardır.

Sinüs Yükseltme Ameliyatı

Üst çenede küçük azı ve büyük azılar bölgesinde kafatası içerindeki hava odacıkları ile üst arka azı diş kökleri komşuluk içerisindedir. Dişler çekildikten sonra sinüs odacıkları aşağıya doğru sarkarlar. Zaman içerisinde gerçekleşen bu normal fizyolojik durum ilgili bölgeye implant yapımı söz konusu olduğunda engel teşkil edebilir. Çünkü diş çekim bölgesindeki kemik hacmi diş eksikliği nedeni ile kaybedilmiştir. İmplant için yeterli dikey mesafe elde etmek amaç ile sinüs tabanı yukarı doğru yükseltilir. Sinüs tabanını  yükseltilmesi anlamına gelen sinüs lifting işlemi yani sinüs lifting ameliyatı alarak adlandırılan ameliyatıdır.

Sinüs lifting nedir fiyatları ne kadar
Sinüs lifting nedir fiyatları ne kadar? Üst çenede kemik tozu uygulaması şema olarak gösterilmektedir.

Sinüs lifting fiyatları 

Bir implant yapım fiyatı ile sinüs lifting fiyatı nerede is aynıdır. Kemik tozu ithal ve pahalı bir malzemedir. Kemik tozu fiyatları ile sinüs lifting fiyatları yaklaşık 2000-3000 TL tutmaktadır.

Sinüs lifting ameliyatı fiyatları ne kadar? Bir implant fiyatı kadar ücret talep edilmektedir.. Bütçe sorunu nedeni ile tedaviyi ertelemek doğru yaklaşım değildir. Bu nedenle diş eksikliğinde implant fiyatlarına ilaveten sinüs lifting fiyatı ödenmek zorundadır.

Sinüs lifting yaptıranlar işlemin hiç de sandıkları kadar ürkütücü olmadığını ifade etmektedir. 

Sinüs lifting ameliyatı zararlı mıdır?

Kurallara uyularak yapılan sinüs lifting işleminden zarar görülmez. Ancak bütün diş hekimliği ve tıp branşları gibi bir takın olumsuzlukların gerçekleşmesi olasıdır. Çok büyük bir oranda sinüs lifting işlemlerinden sorun yaşamamaktayız. Ancak tıbbi olarak kanama, şişlik, ağrı gibi işlem sonrası yakınmalar ileri seviyede olmadan endişe duyulmaması gerekir.

Sinüs lifting komplikasyonları nelerdir?

Enfeksiyon ve sinüs membranın yırtılması ilk sayılabilecek olumsuzluklardır. Klinik cihazların otoklav ile steril edilmesi ve tekniğin doğru ve dikkatli uygulanması gerekir.

Sinüs ameliyatı ne kadar sürer?

İşlem tek seansta gerçekleştirilir. Anesteziyi takiben 15 dakikada pencere açılır. Daha sonra dikkatli bir şekilde membran ile kemik birbirinden ayrılır. Aradaki boşluk içerisine kemik tozu dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Bir ile iki saat kadar süren bir işlemdir. Hekim ek malzeme ve işçilik sarf eder. Uzmanlık, tecrübe ve hassasiyet gerektiren bir çalışmadır. Bir implant fiyatı kadar ücreti vardır. Kemik tozu ne kadar kullanıldı ise ayrıca kemi tozu ücreti de ödenir. Genellikle açık sinüs cerrahilerinde 3-5 cc kemik tozu kullanılır. Kapalı sinüs lifting işleminde ise 1-3 cc kemik tozu kullanılabilmektedir.

Sinüs sarkması zararları: İmplant için engel teşkil etmiyor ise sinüs sarkmasının bir zararı yoktur. İmplant gereken durumlar için de sinüs yükseltme ameliyatı açık veya kapalı teknik ile başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Sinüs ameliyatı sonrası ses tonu değişir mi diye soranlar da oluyor. Hemen onu da kesin bir bilgi ile yanıtlayayım. Ses tonunuz değişmez. Birçok ses sanatçısı hastam oldu. Sinüs lift sonrası hiçbir şekilde ton farkı olmadığını gözlemledik. Literatürde de bu yönde bir bilgi yok zaten.