PERİİMPLANTİTİS NEDİR?

Periimplantitis
Periimplantitis

İmplant ve çevre dokularının enfeksiyonudur. Bazen protez bazen de cerrahi nedenler ile oluşabilir. İmplant etrafında bulunan dokuların harabiyeti de denilebilir. İmplant çevresindeki bu dokularda kemik kaybı meydana gelir.

Periimplantitisin altında yatan kalıtımsal faktörler olabildiği gibi kötü veya yetersiz ağız bakımı nedeni ile oluşmaktadır. İmplant çevresindeki dokuların tam olarak sağlıklı olması gerekir.

İmplant yapımında implantın uzun ömürlü olması için:

1- İmplantın doğru planlanması gerekir. İmplant uygulamasında işlem gerçekleştirilecek kemik hacminin ve kemik kalitesinin yetersiz olması uzun dönemde beklenen başarıyı olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.
2- İmplant uygulayan doktorun bilgi ve becerisi de başarıyı etkileyen unsurlardan bir tanesidir.
3- Alınan dental görüntülerin doğru yorumlanması ve işlemin baştan sona planlanması gerekir. Protez için iyi bir hazırlık yapılmalıdır.  3 boyutlu görüntülemeler ile hatasız çalışmak mümkündür.
4- Kemiğe uygulanan implantın malzeme özellikleri ile yüzey şekli önemli unsurlardandır. Yani kaliteli implantlarda başarı daha yüksektir. Sorunlar ile karşılaşma olasılığı daha azdır. Malzeme kalitesi Ar-Ge çalışmaları olan ve başarısı bilimsel çalışmalarla desteklenmiş implant markaları için geçerlidir.
5- İmplantın üst yapı parçalarının ihtiyaçlara anıt verebilecek çeşitlilikte olması arzu edilir. Bu şekilde doğru protezler uygulanabilmesi mümkün olabilmektedir. eterli protez parçalarının olması protez yapımını daha kolay ve daha az prosedürle yapılmasını sağlar. Problemler en aza indirilir. Periimplantitis vak’alarının büyük bir bölümünün hatalı protezlerden kaynaklandığını düşündüğümüzde implant gbi implant üst yapı parçalarının da ne deni önemli olduğu anlaşılmaktadır.
6- İmplant üzerine yapılan protezlerin temizlenmesi basit olmalıdır. Protezin kolay bir şekilde temizlenmesi bakteri oranının önemli ölçüde azaltmaktadır.
7- Uzun süreli ve çok miktarda sigara kullanımı hücre yıkımına neden olduğundan bu konulara da dikkat edilmesi gerekir.
8- Vücutta genel sağlığın iyi olması.

PERİİMPLANTİTİS TEŞHİSİ

Bu faktörlerden bir ve ya birkaçı bir arada varsa periimplantitis riski artmaktadır. Periimplantitis teşhisi radyolojik yöntemlerle ve klinik muayene ile tespit edilir.
Eğer implantüstü kuronda hareketlilik varsa bu iki sebepten olabilir.
1-İmplant ile implantüstü porselenin yerleştiği abutmenti bağlayan vida gevşemiştir. Bu vida sıkılırsa problem çözülür.
2-İmplant hareketlenmiştir. Bu implantın kaybı anlamına gelir.

Periimplantitis Tedavi Edilebilir mi ?

Periimplantitis tedavisi erken teşhis edildiğinde mümkün bir hastalıktır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi periimplantitis de tedavi edilebilmektedir. Tedavi için farklı işlemler uygulanır. Periodontitise temel amaç implantın etrafında oluşmuş olan istenmeyen iltahaplı dokuları uzaklaştırmak ve gerekirse destek kemik dokusu arttırılarak implantın ömrünü uzatmaktır.

Periimplantitis tedavisinde bilinen yöntemlerden birisi de lazer sistemleridir. Sert doku lazeri olarak da tanınan bu lazer tipi ile iltihap dokularını en iyi şekilde ve seçici olarak temizlemek mümkün olabilir. Ama daha önemlisi implant yüzeyini implanta zarar vermeden , implanta uzun vadede risk oluşturmadan ve implant yüzeyini tamamen bakterilerden temizlemenin (Dekontaminasyon ) bilinen en iyi yoludur. Ancak bu koşullar doğru bir şekilde sağlanırsa implant çevresi doku iltahabı ( periimplantitis ) kemiğe zarar vermeyerek tedavi edilebilir.

Periimplantitis ve periimplantitis nedir? Diş yerine koyulan implant çevre dokularındaki enfeksiyona verilen isimdir.

Dişlerde sallanma ve diş eti kanaması periimplantitis belirtilerinden en önemlileridir.

Periimplantitis tedavisi nedir?

Öncelikle hatalı yapılmış diş kaplama veya dolgu gibi problemleri var ise bunlar ortadan kaldırılır.

İmplant iltihabı tedavisi denildiğinde çevre dokuların uzaklaştırılması ilk akla gelmelidir. Enfeksiyonlu dokular uzaklaştırıldıktan sonra iyi yapılacak ağız bakımı ile tekrar sağlıklı implant çevresi dokular kazanılabilir.