ÖN DİŞ ESTETİK KAPLAMA ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARI

diş estetiği örnek
diş estetiği örnek

İnsanın neresi ağrır ise canı oradadır derler ya ne kadar doğru. Diş ağrısı, göz ağrısı, böbrek ağrısı vermesin yaratanım diye dualar vardır. Amin tabi ama bizim de dikkat etmemiz gereken kurallar var. Şimdi ağrıyı bir kenara bırakarak estetik diş ile ilgili bilgi verelim. Diş dediğimizde insanların aklına hep ağrı geliyor. Gelişen estetik diş tedavi yöntemleri sayesinde artık insanlar dişleri ağrımadan da diş hekimine gidiyor. Özellikle ön diş estetik kaplamalar çok ön plana çıkmaya başladı. Ön diş estetik kaplama çeşitleri ile ilgili bilgi almak için diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya başvurduk. Kendisinin estetik diş tedavileri ve implant tedavilerindeki 25 yıllık tecrübelerinden faydalanmak ve merak edenler ile ihtiyaç duyanların geniş kapsamlı bilgilenmesi için son gelişmeleri öğrendik. Şimdi estetik diş hekimi Sertaç Kızılkaya’nın verdiği röportajı size aktarıyoruz.

DİŞLER NE İŞ YAPAR?

Sağlığımızı korumaz ve dikkatsiz yaşamaya devam edersek başımıza hiç beklemediğimiz işler gelebiliyor. En basitinden ön dişlerimiz ile sert cisimleri ısırmak onlara zarar verebilir hatta kırabilir. Diş çekilmese bile zarar görür. Ucu kırılabilir. Çatlayabilir. Nekroz olabilir. Kanal tedavisi gerekebilir. Her ne olur ise olsun diş hekimi bu dişin artık çekilmesi gerekiyor demeden siz dişimi çekin dememelisiniz. Çünkü dişler sadece yemek yemek için değil estetik yüz görüntüsünün de önemli bir parçası. Yumuşak dokuların destekleyicisi. Diğer taraftan da sesleri çıkarmamız için önemli bir organımız. Tek bir ön diş kaybında bile birçok sesi farklı çıkardığınızı anında hissedebilirsiniz. Bu nedenler ile diş kaybetmeyi hiç istemiyoruz.

ÖN DİŞLER NEDEN KAPLANIR?

diş estetiği fiyatları
Diş estetiği fiyatları için önce ihtiyaçlar belirlenmeli.

Yüz ifademizin önemli bir bölümü gülüşümüz ile ortaya çıkar. güldüğümüzde de dişlerimiz değil mi? Dişlerin temiz ve bakımlı olması bizim elimizde. Sıralanışları, renkleri ve alt çene ile üst çene arasındaki ilişki için ise hastanın kendi başına yapabileceği her hangi bir şey yok. Diş hekimliği uygulamaları işte bu durumda devreye diriyor. eğri dişleri düzeltebiliyor, rengi bozuk dişleri beyazlatma yöntemleri veya diş kaplama teknikleri ile daha güzel görünen duruma getirebiliyor. Ön dişler için uygulana kaplama çeşitlerinden bahsedeceğim ve bunların hangi durumlarda nasıl uygulanabildiği ve ne tür bir kaplama ile uzun ömürlü sağlıklı ve estetik sonuçlar alınabildiği konusunda tecrübelerimi aktaracağım.

Ön dişler için kaplama ihtiyacı bazen eksik diş nedeni ile gerekebilir. Bazen diş eksikliği diş eti hastalıklarından kaynaklanır ve çok sayıda dişi kaybedilmiş olabilir. Bazen de dişlerin çürük olması üzerlerine diş kaplama yapılmasını gerektirebilir. Öncelikle diş çekimi nedeni ile kaplama yapılması hakkında bilgi verip sonra estetik diş kaplamalara değinmek isterim.

DİŞ ÇEKİMİ

Ancak elden gelen bir tedavi işlemi yok ise, diş sallanıyor ise, enfeksiyon yaygın veya diş hacmi kalmadı ise diş hekiminiz size dişlerin çekilmesi ile ilgili tavsiyede bulunabilir. Bu durumda sağlığı bozmamak için diş çekilmesi zaruri olmaktadır. Diş çekildiğinde eksilen diş boşluğu için diş yaptırmak istediğinizi hekiminize belirtmeniz gerekiyor.

Diş çekim tekniklerinde de özellikle implant tedavisi uygulanması düşünülüyor ise travmasız çekim yapılmaya çalışılır. ara yerinin daha hızlı iyileşebilmesi amacı ile küretaj ve sütür işlemlerini hekim gerçekleştirir. Küretaj kelime anlamı ile kazıma demektir. Diş çekilen bölgedeki enfeksiyon alanlarının kazınarak temizlenmesi yara bölgesinin daha hızlı ve sorunsuz iyileşmesini sağlayacaktır.

Diş çekildikten sonra çekim bölgesine implant uygulanarak üzerine kaplama yapılabildiği gibi eksik diş boşluklarının yanındaki dişler kesilerek onların üzerine köprü uygulanması da mümkündür. Bu yazıda ön diş kaplamalara değineceğimiz için ön diş morfolojisi ve yapım tekniği ile ilgili bilgiler olacak. Arka azı dişleri için önerilerimi arama kutusuna arka diş yapımı yazarak bulabilirsiniz.

ÖN DİŞLERİMİZ

Ön diş estetik diş kaplama
Ön diş için estetik diş kaplama

Özellikle üst çene ön dişlerimiz gülme ve konuşmanın temelini oluşturur. Bazı insanlar dişlerin büyük olmasından ve hafif fırlak görünmesinden hoşlanırken bazı insanlar da ön plana çıkan dişleri hiç sevmeyebilir. bunda zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı prensibinden yola çıkarak yapılacak dişleri kişini isteklerine göre şekillendirmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Dişe estetik görüntüyü veren üç unsura göz atalım

  1. Diş şekli
  2. Diş rengi
  3. Dişlerin sıralanışı

yapacağımız estetik diş kaplamalarda bu üç ana unsuru eksiksiz elde etmemiz gerekir. Estetik diş uygulamasında diş eti ve diş birleşiminin sağlıklı olması da biyolojik uyum ile mümkün olabilmektedir. Genç sportif bir gülüş için dişlerin kesici kenarlarının daha keskin ve belirgin olması, entelektüel gülüş için düzgün sıralanışlı ve dudak çizgilerine uyumlu dişler tercih edilir. Sizin karakteristiklerin diş üzerine yansıtmaya çalışan teknisyen ve hekim çalışmalarına da visagism demekteyiz. Tedavi öncesi veya dişlerinizin sağlıklı göründüğü diş fotoğraflarınız bize bu konuda yardımcı olabilmektedir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÖN DİŞ ESTETİK MALZEMELER

Ön diş estetiğiDoğal diş yapısını taklit edebilen malzemeler kullanıldığında gerçekten nerede ise kendi dişinizden ayırt edilemeyecek kadar başarılı diş kaplamaları uygulaya bilmekteyiz. günümüz malzemeleri ve teknolojileri diş hekimlerine bu olanağı sağlamaktadır. Çok değil 5-10 yıl önce içerisinde metal bulunan porselen diş kaplamaları ile doğal diş görüntüsünü yakalamakta zorlanan teknisyenlerimiz şimdilerde nerede ise tek parmaklarını oynatarak mükemmel işlere imza atmaktadırlar.

  • Zirkonyum
  • Cam seramik
  • Lamiate veneer

Ön diş kaplama malzemesinde en önemli özellik olarak ışığı yansıtma ve geçirgenlik özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu bakımdan bizler ön diş kaplamalarda tam seramik, empress, zirkonyum malzemeler kullanarak arzu edilen sonuçları ala bilmekteyiz.

Kliniğimizde uyguladığımız estetik diş tedavilerimizi görmek isteyen hastaları randevu alarak gelmeleri yeterlidir. Kendi dişlerine en uygun estetik diş kaplamalar hakkında bilgi alırken yapılmış örnek uygulamalarımız da göre fırsatları olacaktır.