NEREYE KAÇ İMPLANT?

İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri
İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri

Kaybedilen dişlerin kıymeti iş işten geçtikten sonra anlaşılıyor. Sadece tek bir dişi bile ektirdiğimizde yerine implant veya zirkonyum diş kaplama yaptırmak istiyoruz. Amaç bazen estetik kaygılar bazen de fonksiyonu yeniden kazanmak olabilir.

İmplant uygulandıktan sonra uygulanan diş protezleri doğal diş gibi fonksiyon sağlarlar. Diş hekimliğinde uygulanan protez çeşitleri içerisinde implant ve üzerine yapılan diş kaplama,köprü tedavileri sabit ve başarılı uygulanan tedavilerdendir. Doğal dişe en yakın işlev sağlanır. İmplantların üzerine yapılan protez, takılıp çıkarılabilen alışılmış diş protezleri ile karşılaştırıldığında büyük avantajlar sağlarlar. Karşılaştırma yapıldığında eski tip hareketli protezlere göre daha iyi öğütme işlevi gerçekleşir. Seslerin çıkarılması anlamında da implantların büyük üstünlükleri vardır. İmplantın üzerine yapılan diş diğer çeşit hareketli protezlere oranla çok daha konforludur.

Ancak işin doğrusu takılıp çıkarılan protezler ile estetik diş görünümü daha kolay sağlanabilir. Özellikle tam dişsiz ağızlarda uygulanan tam protezler son derece başarılı estetik görünüme sahiptir. Çünkü dişlerin pozisyonlandırması serbesttir. Diş kaplama veya implant üzeri yapılan diş kaplamalarda yer sınırlaması söz konusudur. Diğer taraftan da dudak desteği devreye girer. Kemik kaybı ile birlikte implant uygulansa da dudak desteği tam olarak sağlanamaz. Diş kaybı ve kemik kaybı sonrası uygulanan implantlarda özellikle üst çene geride konumlanmak zorundadır. Üst çene tam dişsizliklerin implant ile sabit tedavisinde üst dişler kısa kalır. Dişin boyu uzatıldığında implant ile diş oranı bozulacağından implantın ömrü kısalır.

TEK DİŞ VEYA İKİ DİŞ EKSİKLİĞİNDE İMPLANT YAPIMI

İmplant tedavisi birkaç dişin kaybedildiği vakalarda boşluğun yanındaki sağlam dişleri aşındırmadan diş yapma imkanı sağlar. Yani diş kesmeden boşluk doldurula bilmektedir. Bir iki veya üç diş eksikliğinde boşluğun her iki yanındaki diş kesilerek köprü uygulaması yapılabilir. Geçmişte porselen diş köprüsü olarak uygulanan günümüzde zirkonyum diş köprüsü ile geliştirilen yönteme gerek kalmaz. Özellikle kesilecek dişler sağlam ise üzerinde kanal tedavisi veya diş dolgu gibi restorasyon bulunmuyor ise implant tercihi genellikle doğru bir tercih olur. Tek diş eksikliğinde tek implant uygulanır. İki diş veya üç diş çekilmiş ise yine iki implant yapılır. Üç diş çekildiğinde dokunulmadan giderilebilmektedir. İmplantlar ile desteklenmiş total protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

Cerrahi olarak yapılan implant uygulamaları sonrasında hastalar kısa sürede sosyal yaşantılarına dönebilmektedir. İmplant üzeri diş yapımı olarak uygulanacak olan tedavinin ikinci aşaması için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. Cerrahi işlemden 3 ay sonra diş eti altındaki implant üzeri açılır.
Bu süre daha uzun olabilir. Ancak iki aydan daha erken yükleme önerilmemektedir.

İMPLANT ÖMRÜ

Uygulanan implantların ömrü birçok faktöre bağlıdır. Öncelikle operasyon sonrası kaybedilmeden ağızda iki ay kemikleşme sürecini tamamlayan implant için cerrahi başarıdan söz edilebilir. Ancak üzerine yapılacak protezin ve sonraki kullanımın da başarılı olması gerekir. İmplant ömrünü en çok etkileyen faktör ağız bakımı ve implant çevre dokuların temizliğidir. Düzenli diş temizliği, arayüz fırçaları ve ağız gargaraları ile iyi bir temizlik yapılmadığında implant kaybı yaşanır. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya implant başarısında protez uygulamasından sonra en büyük etkenin günlük ağız bakımı olduğunu söyledi. İmplant diş tedavisi ile ilgili yazılarına implant sayfasından ulaşabilirsiniz.

Anladığımız üzere iyi yapılan ağız bakımı ile implantları ömür boyu gülmek, konuşmak ve en önemlisi diyebileceğimiz yemek yemek işlevlerini gerçekleştirmek için kullanabiliriz.

İMPLANT ÜCRETLERİ PAHALI MI?

Diş implantları ilk değerlendirmede yüksek fiyatlı olarak algılanır. Oysa uygulamanın getirdiği rahatlık ve avantajlar göz önüne alındığında birçok üstünlüğü olduğu rahatlıkla görülmektedir. İmplant fiyatları değerlendirilirken diğer diş tedavi ücretleri ve alternatif zirkonyum diş kaplama gibi uzun ömürlü tedaviler ile karşılaştırma yapılmalıdır. Sıradan bir porselen diş fiyatı ile implant fiyatı karşılaştırıldığında tabi ki implant fiyatı daha yüksek kalır. Ancak alternatifi ve benzer konforu sağlayan zirkonyum diş kaplama veya hassas tutuculu diş protezi ile implant diş fiyatını karşılaştırmak gerekir. Bu durumda implant ücreti yüksel değildir. Birde kullanım ömrü ve rahatlığı ile değerlendirildiğinde 2018 implant diş fiyatları’nın önceki yıllara göre daha hesaplı olduğu görülür. 2019 implant fiyatları da rekabetin oluşması nedeni ile implant markalarının çoğalması ve ücretlerin düşmesi ile daha makul olacaktır.

KULLANIM ÖMÜRÜ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA İMPLANT FİYATI UYGUNDUR.

Diş hekiminiz in röntgen ve ağız içi muayene sonrasında yapacağı değerlendirmeler ile size implant öneriyor olması sizin en doğru alternatiflerden birisi ile muhattap olduğunuzu gösterir. Hekim size uygulanacak tedavide implant diş fiyatı ve alternatif protez, porselen diş fiyatı veya zirkonyum diş fiyatını da söyler. Uygulama sonrası implant diş tedavisinin diğerleri ile karşılaştırıldığında doğru ve tatmin edici çözüm olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.