LAMİNA DİŞ

Lamina diş kaplama ile ön diş estetiği
Lamina diş kaplama ile ön diş estetiği

Porselen lamina diş kaplamalar estetik diş hekimliğinde dişlerin şekillerini ve renklerini istenilen ölçüde getirmek amacıyla yapılırlar. Bu işlem yapılırken kişinin estetik ihtiyaçları belirlenir.

Diş Estetiği İhtiyacı

Yüz şekli, dudak yapısı göz önüne alınarak ideal diş boyutları şekli ve rengi elde edilir. Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı, diş beyazlatma, diş köşelerini ve uçlarını düzeltme gibi işlemleri destekleyen bu tedavi her geçen gün daha sıklıkla uygulanmaya başlamıştır.

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Estetik diş hekimliği nde önemli bir yer tutan lamina diş kaplamalar aşağıdaki durumlarda başarıyla uygulanabilmektedir. İnce seramikler dişlerin daha parlak ve güzel görünmesini sağlar. Hassas bir çalışma olması nedeniyle Lamine diş fiyatları diğer diş kaplama fiyatlarından daha yüksektir. Yazının sonunda lamina diş kaplama fiyatları hakkında bilgi de vereceğim.

1-Kırık veya çatlak dişlerin onarılması dişler arasında bulunan boşlukların kapatılması

2-Diş boylarının uzatılması

3-Dişlere yeniden şekil verilmesi

4-Çeşitli nedenlerle diş renginde oluşan bozuklukların giderilmesi ,

5-Hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesi

Lamina diş kaplama ile ön diş estetiği
Lamina diş kaplama ile ön diş estetiği

Porselen lamina kaplamalar yapılırken 2 veya 3 seans diş hekimine gitmek gerekir diş hekimi hazırlık aşamasında lokal anestezi ile işlem yapılacak diş bölgesini uyuşturur. Dişin ön  yüzünden gerekli miktarda aşındırma yapar. Daha sonra hazırlanan bu bölgeden ölçü alarak laboratuvara gönderir.

Diş yüzeyi yaklaşık 1 milimetre civarında aşındırılır. Dişleriniz takılana kadar soğuk sıcak ve asitli gıdalardan kaçınmanız gerekir .

Diş yüzeyine yapıştırılmak üzere hazırlanan bu çok hassas Porselen kaplamalar ışık geçirgenlikleri ve yüzey özellikleri ile diş minesine benzerler. Lamine yapıştırılan diş yüzeyi parlak ve doğal görünür .

Porselen lamina diş kaplamalar birçok avantaj sunarlar. Bunların yapımı için diş yüzeyinden çok az madde kaldırılması en büyük avantajıdır . Metal içermedikleri için klasik porselen diş kaplamaları gibi diş etlerinde zamanla gribin beslenmeye neden olmazlar  Kullanımları esnasında sigara çay kahve gibi resimler nedeniyle renkleri bozulmaz. Porselen lamina dişler yapıştırıldıktan sonra dişlerinizin doğal bir parçası gibi olacaklardır kendi dişini sık kullandığınız gibi kullanmanız mümkündür ancak fıstıklı Kuruyemiş yeme kalem ısırma diş gıcırdatma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir.

Laminalar kimlere yapılmaz ?

Alt çene önünde olduğunda, dişler uç uca kapandığında ve diş gıcırdatma alışkanlığı olanlarda yapımları uygun değildir .

Zirkonyum veya empress diş kaplamaları göre daha az madde kaybı olduğu için avantaj sağlarlar. Porselen diş kaplamalar gibi yapıldıktan sonra iyi bir bakım gerektirirler. Diş macunu diş fırçası, diş ipleri ve arayüz fırçası gibi bakım ürünlerini kullanmalıdır. Periyodik Diş Hekimi kontrollerinde aksatmamalıdır.

Aşağıdaki konularında ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.