İSTANBUL TÜRKİYENİN İMPLANT YAPIM MERKEZİ

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İmplantlar artık sıradan uygulanan diş tedavileri arasına girdi. Nerede ise, orta yaşa gelen her iki kişiden birisinde implant var. İmplantın hakkını vererek iyi yapan hekim sayısı ise hiç de çok değil. Binlerce diş doktoru da mezun edilse önemli olan tedavilerin kurallara uygun yapılması ve hastaların sorun yaşamaması.

İmplantı Nerede Yaptırmak Gerekir?

Yapılan implantlarda birtakım problemler ile karşılaşan hastalar çaresiz kalıyorlar. Bu problemlerin gerçekten tıbbi kontra endikasyon yani olası problem mi yoksa hatalı uygulamanın bir sonucu mu olduğunu bilme şansları yok. Durum böyle olunca implant yapacak hekimin ve kliniğin seçilmesi daha da büyük önem kazanıyor. Uzun ömürlü diş tedavileri konsepti ile çalışan Küçükçekmece Özel Korudent Diş Polikliniği sahibi Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya implant başarısı ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk. Kendisi bize iyi bir implant ve uzun ömürlü tedaviler hakkında önemli bilgiler verdi. Şimdi sizlerle bu bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Diş çekilse bile önemli değil. Yerine implant yapılır demek doğru bir yaklaşım mı?

Evet maalesef artık hastalar bile hocam dişi çekip implant yapalım siniri yokmuş ağrı yapmazmış demeye başladı. Teknoloji iyi bir şey ama bilerek kullanmak ve ihtiyaç duyulduğunda bundan faydalanmak gerekiyor. Gözlüğün aksesuar olarak kullanılması gibi ben de implant yaptırdım demek için implant yaptırılmaz tabi. Mesela hasta ağzında iki dişi kestirerek diş köprüsü yaptırmış.

Zamanında implant yerine köprü uygulaması tercih edilmiş. Şimdi bu hasta bize geliyor ve diş köprüsünü çıkarıp implant yaptırmak istiyorum diyor. Neden dediğimizde implant daha iyiymiş yanıtını alıyoruz. Bakın olaya doğru yaklaşmak gerekiyor. İmplant iyi bir tedavi şüphesiz. Ama yerinde ve zamanında kurallara uygun bir şekilde uygulanması gerekiyor.

En iyi implant markaları Türkiye’de

Nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında ülkemiz 80 milyonu bulan kalabalık bir ülke. Buna bir de diş bakımını önemsemeyen toplum olduğumuzu ekler isek Türkiye insanında diş eksikliği sorununun neden fazla olduğu ortaya çıkıyor. Diş hekimleri 50 yıl hiç durmadan çalışsa bile Türkiye’deki diş problemleri çözülemeyecek durumda.

Diş tedavi fiyatlarının yüksek olması insanların diş yaptırmaktan uzak durmasının temel etkenlerinden bir tanesi. Hele de implant gibi önemli ve maliyetli tedavilerin tek çırpıda ödenebilmesi pek mümkün değil. ülkemizde taksit ile alışveriş olanaklarının yaygın olarak tercih edilmesi nedeni ile diş klinikleri de implant diş tedavilerinde taksit ile implant yapımı kolaylığı sağlamakta. Üç ay gibi süre içerisinde implant tedavisi için belirlenen tutarı eşit taksitler ile ödeyebiliyorsunuz.

Ödeme kolaylıkları olması ve eksik dişi olan insanların fazla olması tabi implant gereksinimi ve uygulanan implant sayısını arttırıyor.