İMPLANT YAPIMI MI DİŞ KÖPRÜSÜ MÜ?

İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri
İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri

Bir dişin çekilmesi demek çiğneme fonksiyon estetik ve konuşmanın olumsuz etkilenmesi demektir. Dişimizin ne kadar önemli olduğunu da dişi çektirdiğimiz gün anlarız ne yazık ki! Ama artık diş çekilmiş yeri boş kalmıştır. Şimdi zararın neresinden dönersem kardır diyerek kalan dişlere iyi bakma zamanıdır. Ancak eksilen dişin yeri de boş mu kalacak? Tabiki hayır. Günümüz olanakları sayesinde diş çekilse bile yerine nerede ise kendi dişlerimiz gibi kullanabileceğimiz dişler yapılabiliyor. Adını sıklıkla duyduğumuz diş kaplamaları ve implant diş yapımı hakkında bilgi almak istedik Peki çektirdiğimiz diş için, en iyi seçenek nedir? Merak ettiğimiz bir soru olan implant ı diş köprüsü mü die ünlülerin diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya sorduk.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI İMPLANT

Dişin çekilecek duruma gelmesi maalesef hem hasta hem hekim için üzüntü verir. Ancak başa gelen çekilir ve diş çekiminden sonra da yerine onun işlevlerini en iyi yerine getirebilecek alternatifler değerlendirilir. Bu yazıda diş çekimi sonrası implant ı diş köprüsü mü sorusuna cevap vermeye çalışacağım. En kötü dişimiz bile takma dişten iyidir desek yanlış olmaz. Ama diş gitti ise onun fiziksel görüntüsünü ve işlevlerini sağlayacak iyi alternatifler vardır. En çok tercih edilen seçenek de implant diş yapımıdır.

Diş kökünün işlevlerini yerine getiren implantlar doğru planlandıklarında çok iyi sonuçlar alınması muhtemel tedavilerdir. İmplant için plan uygulama ve bakım üçlüsü implant dişin ağızda kalma süresini uzatır. Sistemik rahatsızlıklar oluşmadıkça diş implantları ile ilgili hiçbir sorun yaşanmaz. Diğer taraftan baktığımızda da diş köprülerinin de bazı durumlarda hayat kurtarıcı işlevleri olduğunu görebiliriz.

YAYGIN DİŞ KAYIPLARINDA İMPLANT YAPIMI

Diş eti rahatsızlıkları ve yaygın diş kayıplarında diş köprüsü uygulanması bazen mümkün olamaya bilmektedir. Dişlerin çevresinde dişi tutan kemik hacminin bulunması gerekir.  Bu kemik hacminde oluşan azalma ile birlikte dişin sallanması ve kaybedilmesi kaçınılmazdır. Destek alınacak dişin olmaması bu gibi durumlarda diş protezlerinin kullanılması veya implant diş yapımını gündeme getirir. Diş sallanarak kaybedildi ise kemik hacmi de azalmış demektir. Hareketli protezlerin kullanılması oldukça güç bir durum yaratır. Konuşma ve yemek yeme sırasında hareket eden protezler kişinin kendisine olan güvenini de sarsar. Böyle durumlarda implant yapımı için kemik hacmi ölçülür. Müsait vakalar için implant uygulaması gerçekleştirilir.

İMPLANT FİYATI

Diş kaybı neticesinde kaybedilen estetik ve işlevleri geri kazandıracak iyi bir alternatif var. Ancak her zaman bu tedavi seçeneğini uygulamak mümkün değil. Yapılacak işlemin yapay bir uzuv olarak değerlendirilmesi gerekiyor. İmplant uygulaması konusunda tecrübeli ve yetenekli eller devreye girmeli. Yeterli eğitimi almamış, sorumluluk taşımayan ve iyi malzeme kullanılmayan uygulamaların sonu hüsran olacaktır.

İyi bir implant tedavisi için hem kaliteli implant hem de hatasız cerrahi gerekiyor. Eğer siz bunlardan sadece bir tanesini araştırdıysanız sonuç riske girmiş demektir. İyi bir implant kullanılsa bile başarısız bir cerrahi ile sonuç almak mümkün olmayacaktır. Tam tersi iyi bir cerrahi yapılsa bile implant yeterli özelliklerde değil ise sonuç yine hüsran olabilmektedir.

Peki implantın yeterli özellikte olması ne demektir? Öncelikle hatasız üretim ve kontrol süreçlerinden geçmesi gerekir. İmplant üzerinde çatlak, kırık, defekt olmamalıdır. İç yivleri ve dış yivleri zedesiz olmalıdır. Yüzey özellikleri yüksek biyolojik uyum sağlayacak vasıfta olmalıdır. Üretim çeşitliliği olarak farklı çap ve boylarda kemik için ideal ölçülerde implant temin edilebilmelidir. Üzerine uygulanacak diş protezi veya diş kaplaması için uygun seçeneklerde parçaları bulunmalıdır. Protez parçalarının da statik ve mekanik özelliklerinin yeterli olması gerekmektedir.

Peki bu kriterleri ben nereden bileceğim. bir sürü implant markası ve çok değişik fiyatlar var diyebilirsiniz. Size önerim bütün sorumluluğu diş hekimine bırakmanız. sorun yaşama riskimin en az olduğu implantı diş hekimi olarak siz seçerseniz ben onu yaptırmak isterim demek en doğrusu. doktorunuz yıllardır bu işlemleri uyguladığına göre sizin için ve kendisi için ez sağlıklı tercihi yapacaktır emin olun.

İmplantların markalarına göre fiyatları ucuz fiyatlı, orta fiyatlı ve yüksek fiyatlı implant olarak değerlendirilebilir. Ucuz implantlardan kaçabilirsiniz. Pahalı olanlar da adı üzerinde pahalı. Orta sınıf implantlar uygun gibi. Ama bazen ucuz implantlara da yüksek fiyat verilerek orta fiyatlı implantlar ile aynı kategoride satıldığını görebiliyoruz. Bu yazıda kullanmamanız gereken implantlar ile ilgili marka bilgisi vermek isterdim. Ancak markalar aleyhinde genele açık bilgi paylaşmak istemiyorum. Bu nedenle kendi kliniğimde güvenle kullandığım bego implantın ismini çekinmeden verebilirim. Siz belki Ankara belki Adana belki de Antalya’dan bu yazıyı okuyorsanız en azından güven duyabileceğiniz bir Alman implant markası öğrenmiş olacaksınız.

Peki fiyatlar ne seviyede? İmplant fiyatları birçok uydu kanalında gördüğünüz gibi 500 Euro ile 800 Euro aralığında seyrediyor. Sizi hava limanından almak ve otele götürmek gibi turizm hizmetleri verenler de var. Ama siz yaptıracağınız implanta ve uygulayacak doktora konsantre olun. Hava limanından taksi ile de otelinize gidebilirsiniz.