İMPLANT TEMİZLİĞİ

implant arayüz temizliği
implant arayüz temizliği

İmplant yaptırdığınızda, eski dişleriniz için gösterdiğiniz özenden daha fazlasını göstermelisiniz. Gün boyu yediğiniz şeylerden ya da soluduğunuz havadan bulaşan kirleri temizlemenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden diş implantı kullanırken de düzenli olarak yapmanız gereken günlük ağız bakımınızı kesinlikle ihmal etmemeli, yeni dişlerinize en iyi şekilde bakmalısınız. 

ARAYÜZ FIRÇASI KULLANIMI
İMPLANT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? ARAYÜZ FIRÇASI KULLANIMI

 İmplant Temizliği  Nasıl Olmalıdır?

İmplant köprü var ise arayüz fırçaları kullanılmalıdır. Diş kökü görevi gören implant diş eti altına girdiği bölgede diş taşı oluşumu olduğunda enfeksiyona maruz kalır. Düzenli yapılacak diş kontrolleri sayesinde uzun ömürlü implantlar ile yaşamak mümkündür

Diş implantı özel bir bakım gerektirmez diye söylense de aslında gerçekler böyle değildir. Diş fırçaladığımız gibi implant ve üzerindeki kaplama ve protezleri de fırçalamamız gerekir.

Hatta daha fazlasını yapmak gerekir.

İmplant Bakımı Nasıl Olmalı?

İmplant bakımı için en diş fırçasının yanı sıra diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımıdır. Diş ipleri ve ara yüz fırçaları ile kaplamaların aralarını temizlemek bakteri oluşumunu ciddi oranda engelleyecektir. İmplantlar ve dişler fırça ve diş ipi kullanımı sonrasında ağız gargarası kullanılarak daha iyi duruma getirilir. Ağız gargarası fırçanın ve ipin ulaşamadığı bölgelerde bakteri planın uzaklaşmasına ve mikrobiyal Dentale plak için elverişli alanların Oluşmasını engeller. Yapılacak ağız bakımının yanı sıra düzenli diş hekimi kontrolleri de implantın uzun Ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır. Senede bir defa diş hekimine gitmek implant ve implant üzerindeki diş köprüsü diş kaplaması, diş protezi ile ilgili kontrol ve bakımları yaptırmak gerekir.

İlk yıllarda diş hekimine gidilmesi de implantlarda bir sorun yaşanmaz. Ancak artan problemler zaman içerisinde implant etrafında yumuşak doku enfeksiyonu kemik yıkama diş etinde şişlik ve kanama gibi istenmeyen problemler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sorun büyümeden koruyucu önlemler alınması için diş doktoruna gitmek gerekir. Tıpkı arabamızı düzenli periyodik bakımları götürdüğümüz gibi az sağlığımız için de diş doktoruna gitmemiz gerekir.

İmplant İltahabı

Yaygın olarak bilinenin aksine implantlarda iltihap olmaz. İmplantın çevre dokularında yani diş eti ve kemik dokusunda enfeksiyon meydana gelebilir. Bu tıpkı kendi dişimizin etrafında ortaya çıkan diş eti enfeksiyonu ve kemik erimesi gibidir. İmplant çevresi iyi temizlenmediğinde düzenli az bakımları yapılmadığında ortaya çıkan bu durum implantların kaybedilmesine kadar giden önemli sorunlara yol açabilir.

diş eti iltahabı diş taşı
diş eti iltahabı diş taşı

Periimplantitis olarak adlandırılan implant çevre dokularının iltihaplanması erken fark edilir ve gerekli tedaviler yapılırsa başarılı sonuç alınabilir. Ancak geç kalınan implant çevresi enfeksiyonlarında ibram kaybına kadar giden bir süreç ile karşılaşılabilir. Genellikle aşırı sigara tüketenler, ağız bakımı iyi olmayanlar, diş sıkma gıcırdatma problemi yaşayanlar implant çevresinde bu tip sorunlar yaşayabilir. Diş sıkanlar için koruyucu plaklar ve maslak dar kasa uygulanan botoks uygulamaları faydalı olmaktadır. Konuyla ilgili İstanbul Küçükçekmece konuda net diş Kliniği Diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kemiğe dokunmak demek şişlik ve ağrı demektir. Bu nedenle mümkün olduğunca implantları en iyi şekilde yerleştirmeli ve bu çıkarma işlemine maruz bırakılmamalıdır. Ama implantı da çıkarmak her zaman mümkündür. Hatta implant çıkarıldıktan sonra aynı boşluğa hemen o seansta dental implant uygulanabilir.Böylece hastanın ikinci bir cerrahi işleme kalmadan bütün bir işlemi tamamlanmış olur.