İmplant prosedürleri

İmplant

Sayfa İçeriği

İmplant

Diş implantları , bir veya daha fazla eksik dişin yerini almak için çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal cihazlardır . Normalde diş implantları , taç, köprü, çıkarılabilir protezler gibi bir diş protezini destekler ancak bazen dişleri hizalamak ve düzeltmek için de görevi görebilir.

İlk olarak, diş implantını çene kemiğinin içine yerleştirmek için cerrahi bir prosedür gereklidir. Modern diş implantların temeli , titanyum gibi malzemelerin kemiğe monte edilerek bir bağ oluşturduğu osseointegrasyon adı verilen biyolojik bir süreçtir . Osseointegrasyon için 3 ile 6 ay değişken bir iyileşme süresi gereklidir.
İyileşme süresinden sonra implanta bir dayanak eklenir. Abutment diş protezini (taç, köprü, çıkarılabilir protez) tutacaktır .

Eksik dişleri değiştirmek neden bu kadar önemlidir ?
Diş kaybını takiben, ağız boşluğunda birkaç dişsiz boşluk görülür. Bunlara dişsiz boşluklar veya dişsiz boşluklar denir .

Dişsiz boşluklar zamanında iyileştirilmezse (diş restorasyonu ile), ağız sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olan bu alanlarda geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelebilir.

Dişsiz boşluk bir diş protezi ile geri yüklendiğinde diş göçü durur .

Diş göçü en önemli oral süreçlerin bozulmasına yol açabilir: Çiğneme, estetik ve fonasyon. Ayrıca, göç eden dişler periodontal hastalıklardan veya boşluklardan muzdarip olabilir.

İmplant destekli protezler dahil olmak üzere herhangi bir protez, yapay dişlerin düzgün bir şekilde şekillendirilebilmesi için yeterli alana ihtiyaç duyar.