İMPLANT PROSEDÜRLERİ

üST ÇENEYE CERRAHİ ŞABLON İLE YERLEŞTİRİLEN 6 İMPLANT DİŞ HEKİMİ SERTAÇ KIZILKAYA

İmplant diş yapımında prosedürler nasıldır. İmplant yapım süresi, planlama, cerrahi aşama ve dişlerin takılma aşamalarını Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya anlattı.

Diş implantları, bir veya daha fazla eksik dişin yerini almak için çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal parçalardır.  Normalde diş implantları sabit diş kaplama veya köprüleri, çıkarılabilir protezler gibi bir diş uygulamalarını desteklerler.  Ancak bazen dişlere uygulanan ortodonti tedavisi uygulamalarında dişleri düzeltmek için destek olarak da kullanılabilirler. Bunlar genellikle mini implantlardır. Bu yazıda eksik diş için uygulanan implantlar hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgileri sizinle paylaşacağız. Sayın Kızılkaya dan bilgi veya randevu almak isterseniz www.drsertac.com/iletisim ziyaret edebilirsiniz.

İmplant Cerrahi Aşaması

implant ömrü, yapım süresi
implant ömrü, yapım süresi

İlk olarak, diş implantını çene kemiğinin içine yerleştirmek için cerrahi bir prosedür gereklidir. Modern diş implantların temeli, titanyum gibi malzemelerin kemiğe monte edilerek bir bağ oluşturduğu osseointegrasyon adı verilen biyolojik bir süreçtir . Osseointegrasyon için 3 ile 6 ay değişken bir iyileşme süresi gereklidir.

Cerrrahi aşama tam steril uygulanan bir işlemdir. Kullanılan malzeme kadar hekim planlaması ve tecrübesi de önem taşır. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya implant cerrahisinde kullanılan fizyodispenser cihazının kalibrasyonunun son derece önemli olduğunun altını çizdi. İmplant cerrahi setinin de belirli bir kullanım ömrü olduğunu belirten Kızılkaya kliniğimizde eskiyen cerrahi setleri atıyoruz dedi. Kemik içerisinde yuva açılırken ucun titreşimsiz olması, devir sayısının doğru ayarlanması ve soğutma sisteminin düzgün çalışması implant başarısı için etkili faktörlerdir.

 

İmplant Yapım Aşaması

İMPLANT BÖLÜMLERİ
İMPLANT BÖLÜMLERİ

İyileşme süresinden sonra implanta bir dayanak eklenir. Abutment adı verilen dayanaklar diş protezini (taç, köprü, çıkarılabilir protez) tutacaktır. Kemik içerisindeli implant ağız ortamına açılır. Yandaki şekilde de gördüğünüz gibi implant yapımında üç bölüm mevcuttur.

  1. İmplant gövdesi
  2. İmplant dayanağı
  3. İmplant üzeri diş

Her aşamanın titizlik ile yapılması gerekir diyen Kızılkaya implant uygulamasındaki başarının önce hekime, malzemeye ve hastanın ağız bakımına bağlı olduğunun altını çizdi. Zaman unsurunun önemine değinen Kızılkaya implant kemik arasında istenilen kuvvetli bağlantının 3 ay gibi bir sürede elde edilebildiğini belirtti.

Erken dönem yükleme ile bir günde diş diye pazarlaması yapılan uygulamalardaki başarısızlık oranlarının bekleyerek uygulanan implantlara göre %20 daha fazla olabildiğini söyledi ve güvenli uygulamalar için iyi bir kemik implant bağlantısı istiyoruz dedi. Bazı tek diş vakalarında hemen implant uygulamasının mümkün olduğunu, bu değerlendirmeyi klinikte hastayı muayene ederek yapabildiklerini ve kimseye size bir günde diş yapacağız diyerek umut vermek istemeyiz. Ancak bir günde diş yapabildiğimiz vakalar olduğunu söyleyebiliriz dedi.  Bir günde diş ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Eksik dişleri değiştirmek neden bu kadar önemlidir ? Diş kaybını takiben, ağız boşluğunda birkaç dişsiz boşluk görülür.

İmplant Yapılmadığında Dişlerin Hareket Etmesi

Çekilen diş etrafındaki diğer dişlerin yer değiştirmesi
Çekilen diş etrafındaki diğer dişlerin yer değiştirmesi

Dişsiz boşluklar zamanında iyileştirilmezse (diş restorasyonu ile), ağız sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olan bu alanlarda geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelebilir.

Dişsiz boşluk bir diş protezi ile geri yüklendiğinde diş hareketi durur. Bu diğer dişlerin artık yer değiştirmeyeceği anlamına gelir. Diş hareketi en önemli oral süreçlerin bozulmasına yol açabilir: Çiğneme, estetik ve fonasyon. Ayrıca, göç eden dişler periodontal hastalıklardan veya boşluklardan muzdarip olabilir.

İmplant destekli protezler dahil olmak üzere herhangi bir protez, yapay dişlerin düzgün bir şekilde şekillendirilebilmesi için yeterli alana ihtiyaç duyar.