İMPLANT MI DİŞ KÖPRÜSÜ MÜ?

İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri
İmplant diş ve fiyatları 2018-2019 implant ücretleri

Diş çekildikten sonra bir dert alır insanı. Giden dişin kıymeti diş çekimi sonrası daha iyi anlaşılır. Dişsiz bölgeye implant yapımı veya protez yapımı gibi alternatifler gündeme gelir. Bu yazıda çekilen diş yerine implant mı diş köprüsü mü sorusuna yanıt arayacağız. Size bu konuda son derece tecrübeli ve başarılı işlere imza atan Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığım bilgileri aktaracağım.

Kendisi Türkiye de sağlık turizmi konusunda hizmet veren sayılı ve saygın kurumlardan birisinin başında. İstanbul Küçükçekmece Korudent diş kliniği olarak implant estetik diş kaplama branşlarında hizmet vermekte.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya Anlattı

Değerli doktorum bugün sizden çekilen diş için her zaman implant uygulaması mümkün müdür başka hangi uygulamalar yapılabilir bu konuda bilgi almak istiyoruz.
Evet diş çekildiğinde yerine onun fonksiyon ve estetiğine sağlayan uygulamalar yapılması gerek. Yani rehabilitasyonun sağlanması amaçlanmaktadır.Bu doğrultuda biz diş hekimleri geçmişte hareketli diş protezleri ve diş köprüleri uygulamaktaydık.

Ne Zaman Köprü Ne Zaman İmplant?

Diş köprüleri protezler ile kıyaslandığında daha kullanışlıdırlar. Çünkü sabittir. Yerinden çıkmaz. Ancak eksik dişin her iki tarafındaki sağlam dişin aşındırılması gerekir. Diş eksikliği tedavisinde köprü uygulamalarına en büyük dezavantajı olarak görülen sağlam dişlerin kesilmesi implant uygulamaları ile son bulmuştur .
Ancak bazı durumlarda halen hareketli protezler veya diş köprülerinin uygulama alanları vardır. Her vaka için implant uygulaması en iyi tedavi yöntemi olmayabilir. Bunu daha iyi anlatabilmek için öncelikle eksik diş olan bölge ile ilgili bir sınıflandırma yapmak gerekiyor.

Tek Diş Eksikliğinde İmplant:

Sadece bir dişi çekildi ise ve bu işin ön ve arkasındaki dişler sağlıklı ise bu çekim boşluğu için en iyi alternatif diyebileceğimiz implant alternatifi ön plana çıkar. Diğer dişlerin eğri olmaması, kanal tedavisi geçirmiş olmamaları gibi şartlar da sağlanır ise implant için kemik hacmi de var ise genellikle bu bölge için implant yapılması önerilir. Fiyat olarak da alternatifi olan iyi bir diş kaplama fiyatından çok daha yüksek bir fiyat söz konusu değildir. Tek implant fiyatı için iletişim bölümünden bize yazabilirsiniz.

Çoklu Diş Eksikliklerinde İmplant

Diş kaybı fazla olduğunda durum daha karmaşık bir hal alır.Çok sayıda dişin eksik olması durumunda ağzını bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Diğer dişlerin periodontal durumları, kapanışın şekli, ağız bakımı, diş eti sağlığı gibi konular dikkate alınır. Tek bir diş eksikliğinde uygulanan implant, yan yana iki dişin eksik olması durumunda 2 implant olarak uygulanmayabilir. bazen kemik hacmine bağlı olarak tek implant üzerine kanatlı bir diş köprüsü yapılması gündeme gelebilmektedir.  

Diş eksikliğinde implant yapımı. İmplant mı diş köprüsü mü?
Diş eksikliğinde implant yapımı. İmplant mı diş köprüsü mü?

Yine kemiğin durumuna göre iki diş yan yana eksik ise 2 implant ve üzerine iki kaplama yapılması da uygun olabilir. Kemik hacmi normal ise eksik olan dişlerden bir baştaki ile diğer baştaki için birer implant uygulanır. Yani toplamda 2 adet implant üzerine 3 tane diş kaplaması yapılması uygun olur. Burada da bazı istisnalar geçerlidir. implant çapları ve boyları ile ilgili sınırlama var ise implant sayısı 3’e çıkarılabilir. Bu kararı vermek için kemik yüksekliği ve kemiğin kalınlığı dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. 

Yan Yana İki Diş Eksikliği

sık görülen bir durum da iki dişin yan yana eksik olması. Genellikle ara yüz çürükleri nedeni ile çekilmesi gereken dişlerdir. Bazen birbiri üzerine binmiş veya kökleri yapışık anomalik dişler de çekildiğinde yan yana iki diş eksik kalır. Bu durumda kemik üç boyutlu değerlendirilir. Eksik diş boşluğunun ve kemiğin miktarına göre iki implant yan yana tercih edilebildiği gibi kanatlı diş köprüsü veya kanatlı kaplama olarak adlandırılan tasarım uygulanabilir.

4 diş eksikliğinde ise genellikle üç veya 2 adet implant uygulaması tercih edilir. Burada yine kemik hacmi ve diş boyu önemlidir.

Her vaka için uygulanacak implant sayısı ve yeri farklı olabilir.

Diş Köprüsü ile İmplant Fiyat Karşılaştırması

Şimdi her iki uygulama için fiyat karşılaştırması yapmaya sıra geldi. İmplant fiyatları implant markası ve üzerine yapılacak diş çeşidine göre değişiklik gösterir. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya implant malzemesinin orijinal sertifikalı olması gerektiğinin altını çizdi. Maalesef yasal düzenlemelere rağmen sahte ve taklit implantlar ile ucuz işler yapılıp insanların sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Yakın bir geçmişte yapılan operasyonlar ile bir bölümü yakalanmış olsa da hala toplum sağlığını tehlikeye atan bu sahtecilik devam etmektedir dedi.

Fiyat olarak implant yapımında hem implant hem üzerine diş kaplaması ücreti ödenmektedir. Fiyatlandırma için ise implant fiyatı söylenmektedir. Genel olarak 450-600 Euro implant fiyatı aralığı vardır. İmplant fiyatı sorulduğunda üzerindeki diş hariç olan bu fiyat verilmektedir.

Diş köprü fiyatları için ise eksik dişin her iki yanındaki dişe kesim ve kaplama uygulanması gerekir. Diş kaplama fiyatı implant fiyatından daha az tutar.  Size yapılması en uygun tedaviyi öğrenmek için randevu alarak muayeneye gelmenizi öneriyoruz. 05493474347